Jakie buty nosić w ciąży, aby uwolnić się od bólu i dyskomfortu?
Moda od zawsze była mi bliska. Od najmłodszych lat chciałam być jej częścią. Pasjonowała mnie możliwość stworzenia czegoś własnymi rękami i wyrażenia tym siebie. Jako mała dziewczynka uszyłam całą garderobę dla swoich lalek. Później zaczęłam szyć dla siebie.
Bardzo ważnym elementem były dla mnie buty. Nie były one tylko częścią stylizacji. Za ich pomocą wyrażałam siebie, pokazywałam swój charakter. Wtedy nie zastanawiałam się, dlaczego niektóre obuwie mnie cisną i uwierają, a inne robią odciski. Myślałam, że to normalna rzecz – w końcu buty muszą się rozchodzić.
Naturalnym krokiem było to, że i w ciąży chciałam wyglądać dobrze. Już wtedy zapragnęłam sama projektować i konstruować buty, więc pasja wzięła górę.
W trakcie pierwszej ciąży nie wiedziałam, jak zmieni się moje ciało. Wiedziałam i czułam, że wygodne buty to coś, czego potrzebuję, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia i zapewnienie stopie wsparcia. Nie wiedziałam jeszcze, że będę musiała dokonać niemożliwego wyboru pomiędzy nieestetycznymi butami specjalistycznymi lub dyskomfortem.
Kolejne tygodnie ciąży mijały, a ja z ekscytacją obserwowałam, jak zwiększa się mój brzuszek. Nie zwracałam uwagi na stopy. Z tego błędu zdałam sobie sprawę o wiele za późno. Około 6. miesiąca ciąży zaczęłam zmagać się z bólem, drętwieniem i obrzękami stóp. Ledwo zauważalny dyskomfort przerodził się w coś, co zaczęło mi przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Codziennie zadawałam sobie pytanie, czy w butach, które właśnie zakładam, dam radę wytrzymać na spacerze. Wtedy jeszcze zależało mi na tym, by wyglądać i czuć się modnie.
Około 8. miesiąca ciąży kwestie estetyki były już na drugim planie, ponieważ bóle w całych nogach nie dawały mi spokoju, a jakakolwiek aktywność fizyczna była dla mnie ogromnym wyzwaniem, po którym zmagałam się z drętwieniem i nieprzyjemnymi uciskami w okolicach stóp i łydek. Wtedy jedynym rozwiązaniem była suplementacja dużymi dawkami magnezu, ale intuicja mi podpowiada, że nie w niedoborze magnezu tkwi problem.
Kobiece stopy zmieniają się przez całe życie
Jako konstruktor obuwia, muszę znać anatomię człowieka, a szczególnie stóp. W trakcie przygotowywania się do egzaminu, który zdawałam będąc w ciąży, dowiedziałam się, że stopa kobiety zmienia się przez całe życie. Ta informacja całkowicie zmieniła moje podejście do butów, mody i zdrowia. Szukałam marki, która oferuje obuwie dla kobiet w ciąży. Ale jak się okazało – musiałam zrobić je sobie sama.
Chciałam stworzyć buty, w których kobiety będą mogły czuć się modnie, pięknie, kobieco i komfortowo – to coś, czego naprawdę potrzebujemy w trakcie ciąży. Nie chciałam być skazana latem tylko na japonki, a jesienią na botki o 2 rozmiary za duże.
Po pierwszej i w trakcie drugiej ciąży miałam możliwość obserwowania produkcji w fabrykach największych i najbardziej znanych marek obuwniczych w Polsce. Ta praca uświadomiła mi, że na rynku nie ma miejsca na buty, które można bez bólu nosić całe dni.
Byłam świadkiem, jak często niższa cena zwycięża nad dobrą jakością. Jak ważne jest dla firm, by produkować jeszcze więcej, więcej i więcej oraz korzystać z tańszych i gorszej jakości materiałów. Niestety nikt nie zastanawia się nad tym, jak odbije się to na zdrowiu konsumenta. Liczy się ilość i zysk. A sami klienci są często nieświadomi, jaki wpływ na zdrowie mają ich obuwnicze wybory.
Jesteśmy u progu zmian – już dość śmieciowych produktów
Rynek jest przesycony obuwiem. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego gustu i portfela. Znajdziemy marki tworzące buty odpowiadające najnowszym trendom lub kreujące je. Znajdziemy również kilka tych, które dbają o komfort, ale nie mają nic wspólnego z modą.
Rynek produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży też jest ogromny. Ubrania, akcesoria, kosmetyki – znajdziesz prawie wszystko, by zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie. Ale czy to ci da komfort?
Większość osób podchodzi do butów jak do zwykłej części garderoby. Jak to t-shirtu, który nie ma większego wpływu na nasze zdrowie. Kiedy jednak przyjrzysz się temu, jak wiele śmieciowych produktów zalewa nas zewsząd, dojdziesz do wniosku, że buty za 100 zł to wcale nie super oferta, a cena, za którą możesz zafundować sobie poważne problemy w przyszłości.
Ale firmy nie chcą myśleć o przyszłości. One żyją tu i teraz, a teraz liczy się to, by sprzedać jak najwięcej. Na rynku wygra firma, której budżet pozwala na zakup wszystkiego – nawet naszej świadomości konsumenckiej. Żyjemy w czasach, w których liczy się wynik sprzedaży, a nie jakość produktu. Mam nadzieję, że jesteśmy u progu zmian, bo nasza świadomość jest coraz większa i coraz trudniej jest nas złapać na marketingowy haczyk.
W które buty warto zainwestować, a które lepiej omijać szerokim łukiem – moje rady, jakie buty nosić w ciąży
Na początek rzecz podstawowa – musisz wiedzieć, jaki nosisz rozmiar. Pewnie będziesz zdziwiona, ale nawet 85% ludzi nosi obuwie o niewłaściwym rozmiarze. Są dwie ważne zasady, o których warto pamiętać:
- Prawidłowe zmierzenie stopy. Odrysuj stopę na kartce i zmierz odległość między najbardziej wystającym punktem w palcach i pięcie, a następnie dodaj do pomiaru 5 mm.
Pamiętaj, aby nie przywiązywać się do konkretnego numeru. Zawsze porównuj długość swojej stopy z tabelą rozmiarów. Niektóre marki mają własne rozmiarówki. Tak jest też w przypadku La Paire. - Stopa w obuwiu zamkniętym i sportowym zawsze musi mieć wolną przestrzeń o długości około 3–7mm. Dlaczego? W trakcie chodzenia nasza stopa pracuje: kiedy na nią stajemy, to się wydłuża, a gdy podnosimy, to się skraca. To, że palce powinny dociskać do czubka buta, to mit, który od razu wyrzuć do kosza.
Przejdźmy do rad.
- Buty, które wybierzesz, mają być komfortowe już od pierwszego założenia. Ubierz oba buty, przejdź co najmniej 20 kroków, usiądź, wstań. Sprawdź, czy mają odpowiednią dla ciebie elastyczność. To szczególnie istotne przy wyborze butów na jesień i zimę.
- Sprawdź, z jakich są wykonane materiałów. Najlepsza jest skóra naturalna, ponieważ najlepiej odprowadza wilgoć i dostosuje się do twojej stopy. To także produkt wtórny i najszybciej ulega biodegradacji (o tym napiszę w innym temacie na blogu). Jeśli wolisz obuwie z tkanin, to wybierz te elastyczne. Zwróć uwagę, czy szwy łączące na cholewce cię nie uwierają.
- Zwróć uwagę, czy łatwo ci się je zakłada. W pierwszych miesiącach to mniej istotne, ale pod koniec 7. miesiąca, gdy twój brzuszek będzie znacznie większy, docenisz to, że możesz włożyć buty z minimalnym wysiłkiem.
- Zobacz, jak but jest wykończony w środku. Jak to sprawdzić? Włóż dłoń do środka i sprawdź, czy but ma wyprofilowaną wyściółkę i wzniesienie w okolicy łuku podłużnego od wewnętrznej strony. Jeśli nie ma nic, tylko płaską wyściółkę – nie kupuj go. Może się wydawać, że to błahostka, ale to naprawdę bardzo istotne. Zwróć na to szczególną uwagę przy wyborze letniego obuwia takiego jak sandały czy klapki.
Zwracaj większą uwagę na to, co obuwie może ci zapewnić, a nie na jego cenę. Lepiej mieć dwie pary porządnych butów, które dadzą stopom odpowiednie wsparcie, niż 10 par bylejakich butów, które mogą zrujnować twoje zdrowie. Niestety nie da się zrobić porządnych butów, które dają jakiekolwiek wsparcie za mniej niż 200 zł. Inwestuj w jakościowe obuwie, chroń swoje ciało i dbaj o dobre samopoczucie, bo źle dobrane buty mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – to udowodnione naukowo. Ale o tym żadna firma nie powie, bo może to zagrozić ich sprzedaży.
Moda i zdrowie znów mogą iść w parze
Stworzyłam La Paire z myślą o mamach. Nie stosuję żadnych trików marketingowych. Nie chcę nikogo oszukać. Wszystkie rozwiązania, które zastosowałam, skonsultowałam ze specjalistami i poddałam testom. Korzystam tylko z najwyższej jakości materiałów z certyfikatami, a ich zdobycie na rynku przepełnionym złymi produktami to czasem naprawdę batalia.
Projektując kolejne modele chcę, aby można je było zakładać na różne okazje i warunki pogodowe. Chcę też, żeby były modne i to było największym wyzwaniem. Nie dlatego, że jest tak wiele kierunków, ale dlatego, że moda i zdrowie najczęściej nie idą w parze.
Możesz mieć pewność, że obuwie La Paire na nowo połączyło zdrowie z modą.
Dziękuję za poświęcony czas. Jeśli masz pytania – napisz lub zadzwoń do mnie, chętnie na nie odpowiem.
Zachęcam Cię do przeczytania moich poprzednich wpisów blogowych:
- Jak nasze stopy zmieniają się w trakcie ciąży i czy możemy tym zmianom zapobiec za pomocą obuwia ciążowego?
- La Paire – marka obuwia inna niż wszystkie
Oraz do zaobserwowania moich profili w mediach społecznościowych:
Facebook: La Paire. Z myślą o mamach
Instagram: lapaire.shoes
4Seating
Great content! Keep up the good work!