fbpx
100 Zł NA ZAKUPY Z KODEM MOJELAPAIRE
La Paire

Odbierz -10% na pierwsze zakupy

Zapisz się do newslettera i odbierz rabat na pierwsze zakupy w sklepie. Dowiedz się pierwsza o nowościach i promocjach.


  p

  La paire

  Jak nasze stopy zmieniają się w trakcie ciąży i czy możemy tym zmianom zapobiec za pomocą obuwia ciążowego?

  Obuwie ciążowe. Ich tematem zainteresowałam się w trakcie pierwszej ciąży. Chciałam wiedzieć, co dokładnie dzieje się z moim ciałem i jakie zmiany w nim zachodzą, aby dobrze zadbać o siebie i swoje dziecko. Ze względu na to, że jestem projektantką i konstruktorką obuwia, temat butów był dla mnie szczególnie istotny. 

  Szukałam w internecie i książkach informacji na temat odpowiednich butów dla kobiet w ciąży. Niestety niewielu naukowców zajmowało się takimi badaniami, zwłaszcza w kontekście obuwia ciążowego i tego, jak w ciągu tych dziewięciu miesięcy zmieniają się stopy kobiet i czy negatywnym zmianom można zapobiec. 

  Wraz z doktorem przeprowadziliśmy badania. Badaliśmy stopy kobiet w ciąży – w tym również moje – pod kątem obuwia i tego, jak dostosować je do zmian, które zachodzą w naszych ciałach.

  Duże zmiany, które odbijają się na stopach

  Ciąża dzieli się na cztery okresy.

  1. do 3. miesiąca
  2. od 4. do 7. miesiąca
  3. od 7. do 9. miesiąca
  4. wczesny połóg, czyli pierwsze 3-4 miesiące po urodzeniu dziecka

  obuwie ciążowe

  Już od pierwszego dnia organizm kobiety przygotowuje się do narodzin dziecka, zmienia się gospodarka hormonalna, zachodzą zmiany w całym ciele. Wzrost poziomu progesteronu, oprócz utrzymania ciąży, powoduje także rozluźnienie mięśni, stawów i więzadeł w całym ciele, przygotowując organizm do porodu. Najbardziej cierpią na tym stopy, ponieważ muszą utrzymać zwiększający się ciężar ciała. Zmienia się proporcja obciążenia i środek ciężkości, postawa bioder, zaokrągla się kręgosłup, co pomaga przygotować organizm do „noszenia” ciężaru. Postawa staje się pochylona, biodra i brzuch wysuwamy do przodu. 

  Dolegliwości związane ze wzrostem wagi są najbardziej odczuwalne w trzecim trymestrze. Występują obrzęki stóp, uczucie ciężkości, mrowienie i szybkie męczenie się nóg. Organizm instynktownie chce zmniejszyć ruch i związany z nim ból.

  Według naszych badań 97% kobiet zmagało się z tymi dolegliwościami (w tym 13% wskazało ból jako bardzo silny). 

  Dbając o stopy, dbasz o całe ciało. Pomogą Ci w tym obuwie ciążowe

  Stopę tworzy m. in. sklepienie, czyli łuk podłużny. Wraz ze wzrostem masy ciała zwiększa się nacisk na sklepienie. Innymi słowy łuk się „wgniata” i prostuje, co powoduje jego wydłużenie. Według naszych badań długość Twoich stóp w trakcie ciąży może zwiększyć się od 2 mm aż do 1 cm! Dlatego tak ważne jest noszenie butów dostosowanych do tych zmian. 

  W okresie połogu poziom progesteronu obniża się, a organizm zaczyna wracać do stanu sprzed ciąży. Wtedy też stopy zaczynają się regenerować. W tym czasie jesteś narażona na wiele powikłań. 

  Niektóre z nich to: płaskostopie, zapadanie kostek do środka o 1,5–2 mm, co może doprowadzić do zapalenia stawów, bóle kolan, bóle kręgosłupa (które występują u mnie), deformacje kręgosłupa, bóle głowy.

  Dlaczego bóle głowy? W trakcie ciąży wraz z rozluźnieniem mięśni i wzrostem wagi zmienia się nacisk na kończyny, organy i narządy. Wszystko w naszym ciele jest ze sobą połączone jak w wielkiej i skomplikowanej machinie, dlatego zwiększony nacisk na stopy może powodować napięcia, które odbijają się na bólach głowy, szyi, barków, pleców, kolan. 

  W trakcie pierwszej ciąży te dolegliwości wystąpiły również u mnie. Po drugiej ciąży, w trakcie której testowałam buty i wkładki, które sama zaprojektowałam, żadna dolegliwość nie została ze mną na dłużej.

  obuwie ciążowe

  Zadbaj o swoje stopy w trakcie ciąży w zdrowy sposób

  Nieraz słyszałam „przecież w ciąży to normalne, że coś boli, trzeba się przemęczyć”. Przyzwyczajają nas do tego, że odczuwanie dyskomfortu jest normalne. Wcale nie trzeba się męczyć. Możesz nosić buty modne, wygodne i zdrowe dla Ciebie.

  W trakcie badań stworzyliśmy buty, które mogą zapobiec deformacji Twoich stóp. Zadbaj o nie już od pierwszych dni ciąży. Więcej o doborze butów i wkładki przeczytasz w moim wpisie La Paire – marka obuwia inna niż wszystkie.

  Kobiety lubią buty, ja również. Dają możliwość wyrażenia siebie, pokazania swojego charakteru. W ciąży nie musisz z tego rezygnować. Dlatego stworzyłam obuwie ciążowe La Paire, które pokochasz.

   

  Zachęcam Cię do przeczytania moich poprzednich wpisów blogowych oraz do zaobserwowania moich profili w mediach społecznościowych:

  Facebook: La Paire. Z myślą o mamach

  Instagram: lapaire.shoes

  Post a Comment